I když se v posledních letech stala hypotéka velmi dostupnou, stále je tu řada faktorů, která rozhoduje, zda hypotéku získáte či nikoliv. Řada bank po modernizování insolvenčního zákona stále zpřísňuje podmínky pro schválení hypotečního úvěru. Navíc hypotéka po insolvenci je téměř nemožná, pokud nezamíříte rovnou do nebankovní společnosti.
Základní podmínky určuje a vydává Česká národní banka. Doplňující podmínky jsou už na jednotlivých bankách, řada z nich je však nastavuje tak, aby měla co největší jistotu, že se jí vypůjčené peníze skutečně vrátí v plném rozsahu.
Podmínky se tak mohou u jednotlivých bank lišit. Zatímco někde se setkáte se striktními pravidly, jinde jsou k některým prohřeškům ze stran svých žadatelů o něco shovívavější. Jaké jsou tedy rozhodující faktory pro schválení hypotéky?
- Věk
I když se říká, že věk je jenom číslo, u bank je hlavním měřítkem pro schválení či zamítnutí hypotéky. Minimální hranice, kdy je možné o hypotéku žádat je ze zákona 18 let. S horní hranicí už je to poněkud složitější a každá banka má tuto hranici nastavenou jinak. Ovšem obecné pravidlo uvádí, že na hypotéku mohou dosáhnout lidé v aktivním věku. Pokud tedy budete žádat o hypotéku v důchodu, musíte se s největší pravděpodobností připravit na zamítnutí žádosti.
- Měsíční příjem
Zde žádné konkrétní číslo samozřejmě nastavené není. Je důležité, aby vaše měsíční mzda dostačující pro splácení hypotéky. Vždy proto záleží na podmínkách dané banky. Obecně by však výše měsíční splátky neměla překročit 50% našeho čistého příjmu.
- Záznam v registru dlužníků
Pokud jste se někdy v minulosti dostali do situace, kdy jste zkrátka nemohli dostát svým závazkům, s největší pravděpodobností se vaše jméno objeví v některém z registru dlužníků. Pokud se jedná jen o menší prohřešky, není ještě nic ztraceno. V takovém případě však musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou.