Městské i terénní elektrické koloběžky jsou oblíbené po několik sezón. Jízda poskytne dostatek zábavy. Přínosné je, že elektrokoloběžka se dá snadno složit, tudíž se vejde i do automobilu. Avšak podstatný je správný výběr. Vědět, na co se zaměřit, co je podstatné a co naopak není důležité. Je ve vlastním zájmu každého, aby si pořídil adekvátní elektrickou koloběžku, která tak splní požadavky a nebude jen zbytečnou investicí.
Zásadní je vědět, jak hodláte elektrokoloběžku využívat. Záleží na tom, zda se jedná jen pro radost a zpestření pro dítě, nebo zda hodláte používat coby dopravní prostředek nejen po městě. Stejně tak je třeba si předem rozmyslet, kdo vše bude na koloběžce jezdit a jak často bude vytížena i co se týče vzdáleností ujeté trasy, atd.
Parametry aneb jak vybrat adekvátní elektrickou koloběžku
- Konstrukce neboli základ – prioritou je bezpečnost jízdy. A ta může být zajištěna v podobě výběru elektrické koloběžky a její disponující konstrukce. Je důležité, aby rám byl dostatečně pevný i stabilní. Přínosné jsou skládací rámy, kdy tak lze koloběžku složit a přemístit jak v autě či v městské hromadné dopravě. Je dobré si zjistit rozměry složené koloběžky. Tak budete vědět, zda se vejde do vašeho automobilu. Stejně tak je podstatné, aby elektrická koloběžka šla složit snadno a rychle. Avšak skládací mechanismus musí disponovat potřebnou odolností proti nejen vibracím, ale i veškerým nárazům apod. Řidítka jsou takřka vždy nastavitelná.
- Síla brzdového systému v rámci bezpečnosti jezdce i okolí – u elektrokoloběžek se nachází mechanické nebo elektromagnetické brzdy, případně kombinace obou. Na základě mnoha testů vychází jako lepší varianta mechanická brzda mající klasickou páčku. V případě nášlapné brzdy se tak stává reakce i intenzita v rámci brzdění pomalejší.
- Nafukovací kola – u elektrické koloběžky se lze shledat s kolečky, která jsou pevná či nafukovací. Pevná kola disponují výhodou, že je nepíchnete a je eliminace potřeby občas dohustit. Nicméně je potřeba je vyměnit po určitém čase. Naopak nafukovací kola plní funkci i tlumení vibrace a lépe zvládnou přejetí překážek v podobě kamínků, štěrku, obrubníku, atd.
Závěrem
Za jízdy ve tmě či v šeru je zapotřebí mít elektrokoloběžku osvětlenou a to vpředu i vzadu, jestliže koloběžka není vybavena světlem. Jsou k dostání elektrické koloběžky mající maximální rychlost okolo patnácti kilometrů za hodinu, což znamená, že bude umožněna jen pomalá jízda. Oproti tomu koloběžky disponující rychlostí dvacet pět kilometrů v hodině, jsou v tomto případě již srovnatelné s rychlostí jako na kole.